Praca w Niemczech - Pracazagranicaoferty.plZamożne społeczeństwo niemieckie ma otwarty rynek pracy i całkiem niezłe zaplecze socjalne. Perspektywa pracy w tym kraju kusi od lat rzesze Polaków. Z drugiej strony problemy z językiem, pozostawienie w Polsce rodziny i przyjaciół, może zniechęcać do opuszczenia Polski i wyjazdu do Niemiec.

Zdarza się, że w rodzinie pojawiają się kłopoty, czasami konflikty, bo małżonek pracuje w Niemczech, a żona mieszka i pracuje w Polsce. Wizyty męża w Polsce przypominają z czasem turysty zza granicy. Pewne małżeństwa radzą sobie z tym problemem inne przeżywają rozterki, a nawet rozwodzą się.

Stąd wielu Polaków, zanim podejmie decyzje o wyjeździe do pracy do Niemiec, zastanawia się, czy ma to sens. Jak każda praca za granicą, podjęcie pracy w Niemczech ma swoje zalety i wady.

ZALETY PRACY W NIEMCZECH

Tolerancja i pogoda ducha

Zalety pracy w Niemczech - Pracazagranicaoferty.pl Społeczeństwo niemieckie to naród bardziej otwarty od polskiego. Niemców nie szokuje obecność homoseksualistów na ulicach, pstrokate stroje, kolorowe fryzury, mix ras i narodowości. To zjawiska tolerowane, a nawet codzienne w Niemczech. Tak wielkiej wyrozumiałości u nas nie ma. Sytuacja trochę się zmieniła w obliczu kryzysu migracyjnego, ale nadal Niemcy to społeczeństwo otwarte.

Niemcy mieszkańcy Niemiec często się uśmiechają, są zadowoleni, nawet gdy ich życie jest na niższym poziomie. Radość ze dobrej kondycji fizycznej i prostych wartości jest ich mocną stroną. W porównaniu do Polaków Niemcy są bardziej radośni i zadowoleni.

Zatrudnienie i lepsze pieniądze

W Niemczech szybciej można uzyskać pracę niż w Polsce. Praca pełnoetatowa wystarczy, aby zarobić przynajmniej dwa razy tyle. Dużo zależy od posiadanego wykształcenia, umiejętności, ale nawet bez tego wyposażenia, można uzyskać niezłą pracę, np. przy zbiorach płodów rolnych, opieka nad osobą starszą lub pomoc w pracach domowych.

Bezpieczny socjal

Niemcy znani są z dobrego zaplecza socjalnego. Jeżeli Polka jest w ciąży, ktoś nie ma gdzie mieszkać, państwo niemieckie jest wówczas przychylne. By uzyskać uprawienia do świadczenia socjalnego, trzeba spełniać kilka kryteriów. Wiele polskich rodzin i Polaków korzysta z niemieckiego socjalu i bardzo dobrze go ocenia.

Czy przekonały Cię plusy pracy w Niemczech? Jeżeli widzisz pozytywy, jak wszyscy Polaków pracujących w tym kraju, to przeglądaj oferty zatrudnienia w Niemczech, wybierz coś dla siebie i spróbuj swoich sił na niemieckim rynku pracy.

WADY PRACY W NIEMCZECH

Problem biurokracji

Wady pracy w Niemczech - Pracazagranicaoferty.plW Polsce panuje powszechne przekonanie, że biurokracja utrudnia nam życie. W Niemczech jest tak samo. Niemiecki porządek wyraża się w szacunku dla prawa i biurokratycznych czynności i obowiązków. Wszystkie sprawy muszą być potwierdzone właściwym dokumentem. Trzeba mieć dowód potwierdzający np. legalne zatrudnienia.

Problem znajomości języka niemieckiego

Żeby poradzić sobie z życiem i pracą w Niemczech, trzeba chociaż komunikatywnie znać język. To bardzo ułatwia sytuację. Polacy, którzy od lat przebywają w tym kraju, w miarę dobrze go opanowali. Nowi przybysze do Niemiec przez pewien czas mają problem z porozumiewaniem się w tym języku. niemiecki jest trudniejszy od angielskiego. Niemcy dobrze go opanowali. Zanim poznamy niemiecki, porozumiewanie się w języku angielskim to duże ułatwienie w pozyskaniu pracy i mieszkania.

Usługi niemieckie są drogie

To fakt usługi u Niemców są kosztowne. Lekarz dentysta czy mechanik za swoją usługę policzą dużo więcej niż u nas. Pierwsze takie zdarzenie może być szokiem. po pewnym czasie, nauczymy się radzić sobie z taką sytuacją. przecież usług takich można skorzystać podczas przebywania w Polsce. Czasem jednak musimy zapłacić więcej, jeżeli powrót do Polski jest w określonej chwili niemożliwy.